Graduate Student Awards

Florida State   /   Graduate   /   Graduate Student Awards

Recent Awards Ceremony Programs

2021 Awards Program (PDF)


 

Past Awards


National/International Awards

ACS Chemistry Champions Contest
2015 Hadi Fares (1st place)

ACS Division of Computational Chemistry, CCG Excellence Award
2012 Brian Gold

ACS Petroleum Chemistry Student Award
2009 Amy McKenna

ACS Division of Inorganic Chemistry Young Investigator Award
2017 Xiaoyan Tan

AHA Predoctoral Fellowship
2006 Richard Page
2009 George Bou-Assaf
2016 Nikita Mukhitov

Arnold O. Beckman Postdoctoral Fellows
2016 Brian Gold

CAS SciFinder Future Leaders
2018 Gabriel dos Passos Gomes

CONACYT Fellowship
2016 Edgar Gonzalez-Rodriguez

Director’s Fellowship (LANL)
2014 Justin Cross
2019 Sam Greer

DoD SMART Fellowship
2020 Carl Conti (Semi-Finalist)

DOE Fuel Cycle Research Award
2014 T. Gannon Parker
2015 Samantha Cary

DOE Office of Science Graduate Student Research Fellowship
2019 Judith Roth

Edward H. Kraus Grant in Crystallography
2015 Elias Nakouzi

Ford Foundation Graduate Fellowship
2012 Corey Thompson
2016 Tristan Dilbeck (honorable mentioned)

Fulbright Graduate Award
2010 Cristian Escobar
2020 Pamela Knoll

GEM Fellowship
2016 Kerestin Goodman

Harold Agnew National Security Post-Doctoral Fellowship (LANL)
2016 Samantha Cary

IBM Ph.D. Fellowship
2016 Gabriel Gomes

Ludo Frevel Crystallography Scholarship Award
2015 Elias Nakouzi

National Nuclear Security Administration Graduate Fellowship
2018 Matthew Marsh

NIH Predoctoral Fellowship
2005 Jacob Moore

NSF East Asia and Pacific Summer Institutes Grant
2015 Jeremy Hrudka

NSF Graduate Student Fellowship Program
2014 Sam Greer
2015 Jamie Wang
2016 Josue Liriano (honorable mentioned)
2017 Pamela Knoll
2019 Victoria Posey
2019 Ashely Arcidiacono (honorable mentioned)
2020 Charlisa Whyms (honorable mentioned)
2021 Leah Kuhn

NSF Graduate Stem Fellows In K-12 Education
2002 Wendy Walton

P.E.O. International Peace Scholarship
2015 Omotola Ogunsolu
2015 Rana Mohamed (finalist)

Reaxys Ph.D. Prize
2010 Abdulkader Baroudi (finalist)

USP Global Fellowship Program
2007 Steve Allmon


Regional Awards

McKnight Dissertation Fellowship
2014 Lenzi Williams
2019 Alyssa Rose
2020 Kerestin Goodman
2020 Tony Saucedo

McKnight Doctoral Fellowship
2014 Alyssa Rose
2016 Luis Saucedo
2016 Malcolm McCray
2019 Tony Saucedo

NASA Florida Space Grant Consortium Dissertation Fellowship
2020 Pamela Knoll

Ocean Optics Young Investigator Award, SPIE West
2016 Wentao Wang
2018 Anshika Kapur
2020 Zhicheng Jin


Florida State University Awards

Congress of Graduate Students Conf. Presentation Grant
2006 Richard Page
2012 Dylan Murray

Dissertation Research Grant
1999 Myriam Cotton
2005 Tarek Zeidan
2010 Michael Bair
2010 Augustine Felix
2010 Lawrence Keniley
2010 Zahraa Khamis
2011 Corey Thompson
2011 Wang-Yong Yang
2013 Jonathan Christian
2013 Hoa Phan
2013 Paul Stewart
2013 Brian Gold
2014 Xiaoyan Tan
2014 Carlos Arias
2015 Anna Wright

Dr. Martin Luther King Jr. Book Stipend
2016 Gabriel Gomes

FSU-ORNL GO! Research Program
2013 Kevin Ryan
2014 Xiaoyan Tan
2015 Xiaoyan Tan
2018 Alyssa Gaiser

Graduate Research & Creative Activity Award
1997 Forest M. White
2008 Huan He
2011 H.M. Zhang
2014 Brian Gold
2015 Xiaoyan Tan
2018 Gabriel Gomes
2019 Yan Zhou
2020 Jin Zheng
2021 Pamela Knoll

Graduate Student Leadership Award
2010 Layal Rouhana

Kasha Award
2001 Jungfeng Wang
2009 Hui-Min Zhang
2011 Dylan Murray

Legacy Graduate Fellowship
2011 Jeremy Jarrett

Leslie N. Wilson-Delores Auzenne Assistantships
2009 Corey Thompson
2010 Corey Thompson
2011 Corey Thompson
2011 Jennifer Myers
2012 Jennifer Myers
2013 Jennifer Myers
2014 Jennifer Myers
2016 Kerestin Goodman
2018 Kerestin Goodman

Marion Jewell Hay Award
2011 Rebecca Allen

PIE Teaching Associate Assistantship
2002 Husam Jumaa
2016 Kate Carnevale
2018 Maribel Borger

University Fellowship
1994 Forest M. White
2005 Rachel Younge
2020 Sina Mostafanejad


FSU Chemistry Awards

Analytical Chemistry Award
2018 Lidong He
2019 Jin Zheng
2020 Sydney Niles

Cheryl and Joel Rosenfield Endowment Award
2018 Edward Nguyen
2018 Joshua Santiago
2019 Alyssa Gaiser
2019 Thien Hua
2020 Sina Mostafanejad

Dorothy and Russell Johnsen Dissertation Award
1997 Forest M. White
2004 Hassan Rmaile
2007 Boris Breiner
2009 Huan He
2014 Jacob Hunt
2015 Brian Gold
2018 Daniel Nascimento
2019 Hadi Fares
2020 Jin Zheng

Inorganic Chemistry Award
2018 Jamie Wang
2019 Po-Hsiu Chien
2020 Okten Ungor

Joseph M. Schor Fellowship in Biochemistry
2006 Richard Page
2019 Shawn Sternisha

Jyotsna Dalal Physical Chemistry Award
2018 Pamela Knoll
2019 Elvis Maradzike
2020 Qingpu Wang

Katherine B. Hoffman Merit Scholarship
2002 Richard Page
2010 Thomas Green

Organic Chemistry Award
2018 William Neary
2019 Maribel Borger
2020 Edgar Gonzalez Rodriguez

Ramaile and Usher Award
2018 Tristan Dilbeck
2019 Rachel Abbett
2020 Sina Mostafanejad

Philip Schlenoff Travel Award
2018 Tristan Dilbeck, Samuel Greer, Anshika Kapur
2018 Pamela Knoll, Elvis Maradzike, Richard Surmaitis
2019 Yan Zhou, Jin Zheng, Qingpu Wang
2019 Shawn Sternisha, Ling Du
2020 Alex Bieber, Gina Buillory, Zhicheng Jin
2020 Sina Mostafanejad, Okten Ungor, Zach VanOrman